| cristina21 a întrebat:

Este adevarat ca daca ai avut hepatita cand erai mica nu mai poti dona sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat. daca ai avut hepatita oricand in viata, nu mai poti dona.

kratos
| kratos a răspuns:

Da pentru ca transmiti virusul!

| magda_1944 a răspuns:

Este primul lucru care te intreaba cand vrei sa donezi sange, daca suferi sau ai suferit de anumite boli, se intocmesc fise individuale si se fac analize complete deoarece prin sange se pot transmite foarte multe boli, raspunsul este nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in olanda ...am facut analize ce credeti ca aflu? shock! am facut hepatita A poate cand eram mica sau poate am facut vaccinul anti hep A? si de aia apare. hmm nu stiu daca se facea obligatoriu vaccinul in clasa a 4a. in fine am cateva variante poate ma ajutati si voi. A)eu am fost profa si cred ca am mancat in pauza cu mainile murdare sau de la elevi B iar C iubitul meu are la analize hep a cu semnul exclamarii si l-am cam certat ca de la el am dar a spus ca apare asa din cuza vaccinului pe care l-a facut impotriva.eu pe cine dau vina acum? am avut numai boli vara asta am fost operata si de apendicita laparoscopic care it hurts like hell