| paul21 a întrebat:

Este adevarat ca somnul in exces poate dauna sanatatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Somnul in exces nu dauneaza sanatatii fizice, doar celei psihice. Dar in principiu o persoana care doarme excesiv este bolnava, altfel organismul este setat sa se trezeasca dupa timpul suficient de somn.

6 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Somnul in exces este bun in o perioada de convalescenta pentru revigorarea organismului,daca esti complet sanatos,somnul in exces nu face prea bine pentru muschi,circulatia sanguina,implicit inima, apetit, rinichi...

| Chris a răspuns:

Daca nu te ridici zile la rand din pat, muschii se atrofiaza. Metabolismul functioneaza la un nivel mai scazut. Apar apoi probleme ca oboseala nejustificata, proasta dispozitie, senzatia de „cap greu", cefalee, inapetenta, iritabilitate, apatie si constipatie. Atata timp cat nu suferi de boala somnului, respecta cele 7-8 ore de somn recomandate adultilor.

| Chris a răspuns:

Apropo, inapetenta=lipsa poftei de mancare; cefalee=durere de cap. Mi s-au parut putin pomposi termenii. Bafta!

| Gabriel_8187 a răspuns:

Nu sunt doar minciuni decat daca te simti rau si tragi mereu la somn adica stai 2 3 ore in picioare si dupa aia iti vine sa dormi da asa da dar daca dormi de la 9 seara la 12 la paranz dimineata nu are nimic tiam spus depinde de simptomele le tale mai bine du-te la un medik si intereseaza-te e mai bine pentru sanatatea ta mult succes si daca vrei fundxa plzz

| 619ciprian a răspuns:

Nu iti fa grija poti sa dormi cat vrei nu patesti nimica