| nikoleta93 a întrebat:

Este bun ceaiul verde pentru slabit? stiti pe cineva care a slabit datorita ceaiului verde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ceaiul verde este antioxidant, te ajuta sa arzi grasimile dar daca nu -l combini cu dieta nu vei slabi nici un gram.

| Zenithf a răspuns:

Da, dieta + ceai...
Si nu numai ceai verde. Daca, de exemplu, folosesti chimen sau marar samanta (poate si verde?) ca sa iti condimentezi alimentele, atunci nu vei mai manca asa de mult. NU, nu din cauza gustului. happy
Chimenul si celelalte inrudite cu el au substante care ajuta digestia si protejeaza mucoasa aparatului digestiv.
Dar, pe langa toate efectele pozitive asupra organismului, ceaiul - ceai verde sau alte plante, nu conteaza - mai ajuta sa slabesti datorita unui simplu lucru, trecut altfel cu vederea: nu mai bei suc din comert si prin asta scapi de aportul de zahar pe care asta il aduce!

| EUSIATIT a răspuns:

Eu am folosit ceai verde cu gin seng si am slabit 3 kg intr o luna. am mincat normal [ nu exagerat] este in primul rind purgativ si iti taie pofta de mincare. da merita daca nu vrei sa slabesti ff mult [ nici nu e indicat slabirea rapida]

| raissa a răspuns:

Pe langa faptul ca ceaiul verde este foarte bun pentru arderea grasimilor, acesta mai are si alte beneficii. Sunt 3 lucruri pe care ceaiul verde le face atunci cand este consumat la fiecare masa:
Creste arderea de calorii - ceaiul verde accelereaza metabolismul si cantitatea de grasimi arse creste. Acest proces se numeste termogeneza. Acesta mareste caldura din corp accelerand metabolismul si ca urmare arde caloriile.
Diminueaza apetitul - ceaiul verde ajuta la controlarea apetitului. Nutrientii ce se afla in ceai trimit semnale catre creier si stomac scazand apetitul si micsorand cantitatea de mancare ceruta de organism.
Creste nivelul de energie - ceaiul verde poate trimite semnale catre creier care permit imbunatatirea atitudinii mentale pozitive. Pentru ca el actioneaza in majoritatea partilor din corp, acesta tinde sa puna mintea intr-o stare pozitiva si relaxata, lucru ce face ca organismul sa se simta mai echilibrat si sincronizat. stiu multe fete care au slabit darita lui bafta!

| Jane a răspuns:

Eu nu stiu pe nimeni care sa fi slabit cu ajtorul ceaiului verde, dar din cate stiu eu, in cantitati mari, poate fi chiar daunator, pentru ca e foarte tare. Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cunosc o persoana care a slabit cu ceai verde dar eu am slabit 1 kg in 3 saptamani cu ceai de urzica care app iti curata tenul si iti face pielea ferma si catifelata

| DeeaLove4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc f mult pentru sfat.voi tine cont de el!

| anacolda a răspuns:

E bun dar nu de ajuns. Mananca mai putin, dar variat. Ameteste-ti foamea cu seminte de dovleac si alune de padure. Uite si o carte de slabit, dar fara un medic, e mai bine sa nu aplici cine stie ce regimuri alimentare: http://bijuteriieftine.blogspot.ro/2014/02/carti-interesante.html

| dya_8470 a răspuns:

Da este bun ceaiul verde dar cel mai bun este ceaiul de slabit. se gaseste la farmaciehappysucces sper sa slabesti