| EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Este cineva care si-a facut piercing in helix (cartilajul urechii)? Am citit pe internet ca cu pistolul sunt foarte multe riscuri, dar cu acul nu, dar la mine in oras fac doar cu pistolul, si nu stiu ce sa cred. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Nu e periculos, dar trebuie facut de cineva care are forta si cu un ac gros. Este destul de greu cu acul fiindca necesita forta si singur e cam greu de facut. Acul tinut putin la flacara si dat cu betadina ca sa se dezinfecteze si dupa racire te apuci de treaba. Cam doua saptamani trebuie sa porti acelasi cercel, fiindca daca il schimbi e posibil sa se umfle urechea. Si dupa ce ti.l faci cam de doua ori pe si sa misti cercelulca sa se vindece cum trebuie si sa nu ti se prinda pielea de cercel.

2 răspunsuri:
| CleanHeart a răspuns:

Fa-l daca iti doresti ca nu patesti nimic si nici nu e periculos.

| stefancc44 a răspuns:

Cunosc persoane care si-au facut cu acul singurele.Nu e periculos