| munteanmaria a întrebat:

Este grav daca ai otita medie?( otita medie inseamna ca doar ti-a tras curent la ureche?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să te vadă O.R.L.-istul, nu sta așa.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este foarte grav dacă e tratată CORECT şi NU are nici o legătură cu "curentul"!

"Infectia urechii medii (otita medie) este o inflamatie sau infectie a urechii medii. Infectia incepe adesea cand o raceala cauzeaza o umflare si o inchidere a tubului de legatura dintre urechea medie si gat, tub numit Trompa lui Eustache. Lichidul, care in mod normal curge, in caz de raceala se acumuleaza in urechea medie. Bacteriile si virusurile se dezvolta in urechea medie si cauzeaza infectia urechii.
Aceasta conditie se intalneste cel mai des la copiii mici, pentru ca in cazul lor, trompa lui Eustache este mai scurta si se poate bloca mai usor decat la copiii mari sau adulti.

Sunt doua tipuri de otita medie:
- otita medie acuta este o infectie a urechii medii. In cadrul infectiei apare durere (uneori severa). Alteori este prezenta febra
- otita medie supurata este acumularea unei secretii in urechea medie, fara infectie. Copilul poate sa nu prezinte simptomatologie de boala, dar secretia poate determina pierderea auzului sau senzatia de "ureche infundata". " - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/infectiile-urechii_474

Vezi alte detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.romedic.ro/otita-medie

Mergi cât mai curând la un control de specialitate la medicul ORL-ist!
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie şi CERI o Trimitere la ORL.

Toate cele bune.

| Latinmoon a răspuns:

Daca esti din Bucuresti iti recomand eu un doctor bun unde mi-am rezolvat problema acum 2 ani.winking

| 75414254 a răspuns:

Nu chiar daca ti tratament din cate stiu eu... o prietena de-a unei colegi a murit din cauza asta dar bine ca ea avea otita si doctorii i-au dat alt tratament gresit. mergi la doctor si vezi ce iti spun happy

| xB0Yx a răspuns:

Salut! Otita medie este o inflamatie a urechi iar dupa cum ai spus ea nu este foarte grava. Pentru detalii mai multe: http://www.romedic.ro/otita-medie FUNDA?