| julka a întrebat:

Este normal sa ai la 19 ani in jur de 15 plombe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Eu cred ca majoritatea dintilor tai sunt cu plombe. Daca ai probleme cu dantura,e bine sa le tratezi din timp nu sa lasi pe maine. Sa stii ca acel kit din care e facut plomba dauneaza,chiar daca medicii zic ca nu [unii]. Afectiunile dentare provoaca boli de inima, mie asa mi-a spus stomatologul meu. Si sa stii ca orice afectiune dentara, infectie se urca la cap si e rau.

15 plombe, mi se pare prea mult!

| justitiarul a răspuns:

Romanii la igiena bucala sunt praf.Am auzit un tata idiot care nu-si lasa copii sa se spele pe dinti pe motiv ca periuta le va razui dintii straight face
Deci da, in Romania e normal ca la 19 ani sa ai 15 plombe, ba chiar sa nu mai ai dinti deloc.

| mona a răspuns:

Nu toata lumea are dantura solida, cred ca e normal sa ai plombe la anii astea

| gigel68 a răspuns:

Nu e normal. dar sunt persoane care au dantura proasta (ereditar) cunosc pe cineva care la 22 avea proteza in partea de sus. si mai cunosc pe cineva care la 90 de ani are o singura masea plombata si toti dintii naturali la locul lor.
mai conteaza si ce fel de plombe, au fost cazuri in care asa zisi stomatologi au frezat dinti buni si au pus plomba doar sa ia ceva bani.

| Laurretta a răspuns:

Nu prea este normal. Asta ar insemna ca nu prea ai avut grija sa-i protejezi de carii. Important e sa reusesti sa le salvezi si sa opresti evolutia lor. Nu sta nimeni sa ti le numere. Eu am 18 ani si am doar 6(dar 4 sunt mici carii). Desi cunosc persoane care merg la acelasi dentis cu mine care la 9 ani au toti dinti distrusi si nu mai pot fii inlocuiti decat prin implantare. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exact de care? ca dac ai probleme cu cosuri si puncte negre pe fata nu e gravwinking

| Sandysandy a răspuns:

Eu am 12 si am 3 plombe si mai am de facut 3-4...si am si o masea scoasa(la varsta mea dentista s`a speriat) si un surubel intr-o masea...deci la tine e okwinking