| Iuliannajessicca a întrebat:

Este normal sa mi se scurga un lichid alb? Cand imi va trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi trebuit sa ne dai mai multe detalii. Vad din alta intrebare ca ai 12 ani. Acea scurgere este secretia ta vaginala normala care contribuie la sanatatea zonei tale intime. Arata cam ca albusul de ou si de cele mai multe ori este fara miros. De acum incolo poti sa te astepti ca vei avea in orice moment si menstruatia. Nu iti trece decat la menopauza happy De cum incolo va trebui sa te speli mai des si sa schimbi mai des lenjeria intima. Fii pregatita si cu 2-3 absorbante si ceva cu care sa te speli in zona intima daca se intampla cand nu esti acasa.
Ar trebui sa ceri sfatul mamei tale, mama ar trebui sa iti fie cel mai bun prieten.