| bighi1988 a întrebat:

Eu de la 14 ani am acnee! acum am 20, mi-o trecut 80%, dar inca se mai vad urme, adica puncte rosii! ce sa fac sa imi treaca definitiv, adica sa am si eu fata normala haha! sau stiti o crema ceva, mai demult ma dadeam cu zinerit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crainstorm20 a răspuns:

Du-te la dermatolog(medic specializat pe probleme de piele). Ai incredere sunt metode pentru aceste "urme". Daca vrei sa scapi de ele du-te ca nu te omoara. :-) funda?

2 răspunsuri:
| sbtbx a răspuns:

Incearca sa te speli dimineata si seara cu apa calduta si gel de curatare de la avéne. Dimineata dupa ce te speli pe fata cu ce am scris mai sus, te stergi cu un servetel. Si apoi dai pe fata cu o crema numita Effaclar Duo Plus sau cu Contractubex. Lasi sa intre in piele si apoi inainte sa iesi afara dai cu o crema de fotoprotectie solara. Aceasta e cam cea mai importanta deoarece soarele pigmenteaza mai mult acele puncte si nu vei mai scapa de ele. Se gasesc la orice farmacii. Eu asta folosesc dimineata. Iar seara, nu cred ca vrei sa te dai si seara. Oricum, seara dupa ce ma spal pe fata cu ce am scris mai sus, las sa se usuce fara da sterg cu nimic, si apoi ma dau cu alta crema numita

| Crainstorm20 a răspuns (pentru sbtbx):

Cel mai bine in aceste cazuri te duci la dermatolog ca sa-ti prescrie medicamente sau sa foloseasca metode ca in cazul acneei la cabinet.
big grin