| Sara2 a întrebat:

Eu iau anticonceptionale, ieri dimineata m-am trezit cu o durere teribila in gat, mi-am cumparat tantum verde beau ceai cu lemn dulce, paracetamol sprey de gat, mi-am pus comprese cu cartofi la gat si tot nu-mi trece, ce remediu bun mai stiti? nu as vrea sa trec pe antibiotice deoarece iau anticonceptionale, ce sa fac? gatul ma doare foarte rau cand inghit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Este foarte bine ce ai luat până acum pentru răceală.
Antibioticul este pastila care trebuie să o iei mereu.
Tot ar trebui să iei parasinus,nu are legătură cu anticoncepționalele,poți întreba și o farmacitstă.
Pentru gât ar trebui să iei tantum verde,ca și până acum,să pui comprese cu cartofi și să bei ceai de orice fel,călduț cu miere.
Ia două-trei lingurițe de miere pe și și lămâie cu zahăr sau stoarsă, îți va trece GARANTAT!
Știu și eu cum este, și eu sunt răcită.

| angy77 a răspuns:

Anticonceptionalele scad foarte tare imunitatea, si exista ricul sa ai probleme din astea mereu.Asa ca ar trebui sa consumi alimente care iti intaresc sistemul imunitar, in special sfecla rosie, ceapa si usturoi.Stoarce o lamaie si o sa vezi ca imediat o sa te simti mai bine,dupa cateva inghitituri de suc proaspat. Sfecla rosie, te intareste, si nici nu miroase urat.Multa sanatate.