| anonim_4396 a întrebat:

Exista anticonceptionale fara efecte secundare puternice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toate pastilele contraceptive au reactii adverse. Produsele mai noi, microdozate se crede ca ar avea mai putine reactii adverse, desi cunosc cazuri care nu le pot tolera tocmai pe acestea.
Cele mai putine reactii adverse are preparatul care ti se potriveste tie, recomandat de medic pentru tine.

Laur
| Laur a răspuns:

Contraceptivele orale au cu atat mai putine efecte adverse cu cat sunt mai potrivite pentru organismul tau, din cauza asta fiind nevoie de consult ginecologic si analize inainte de a incepe tratamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Toate medicamentele au reacții adverse, mai mult sau mai puțin puternice.
De la un simplu analgezic până la o cefalosporină.
Existența unei alergii la unul din componentele medicamentului poate fi crucial.
De aceea, înainte de administrare se recomandă un consult medical amănunțit și instituirea unui tratament conform nevoilor organismului.
Sănătate.
Pa, pa.