| Lorenyk a întrebat:

Exista vreo metoda sa imi vina menstruatia mai repede, sau mai tarziu? Am ciclul neregulat, vine cam la 3 saptamani si peste o saptamana plec la mare. Au trecut deja 2 saptamani de cand mi s-a oprit si inseamna ca imi vine exact in perioada aia, cand plec. As vrea sa il am ori inainte, ori dupa. (adica peste 3 saptamani, aproximativ. (la mine dureaza 7 zile, ca daca ar fi mai p[utin, n-ar fi nicio problema, ca n-as rata mare lucru din concediu). pls, help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia se regleza cu anticonceptionale, dar numai la indicatia medicului ginecolog, numai dupa consult si test Papanicolau si macar o anamneza care sa excluda alte cauze (de exemplu un prolactinom).
Intarzierea sau devansarea menstruatie se fac cu preparate hormonale foarte puternice si prezinta un risc foarte mare de dezechilibre mari, posibil infertilitate. Asadar, eu nu-ti recomand in nici un caz sa-ti devansezi sau sa-ti amani menstruatia pentru un banal concediu la mare. Marea va fi acolo si anul viitor, dar sanatatea ta o data ruinata, nu va mai fi niciodata la fel.

| nicky a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul tau sau cu un ginecolog in legatura cu aceasta problema.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, este o metodă. Să mergi la medicul ginecolog pentru o reglare hormonală.
Distracție plăcută la mare.
Pa, pa.