| anonim_4396 a întrebat:

Faptul ca mestec guma in fiecare zi poate dauna in vreun fel sanatatii mele? E fara zahar!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Nu este estetic, apoi nici sanatos, prin masticatie permanenta pui stomacul la lucru degeaba, inca nu a inceput sa te doara? Daca ai o respiratie neplacuta, poate pentru cei din jur, cere sfatul unui medic, nu se poate rezolva doar cu guma de mestecat.

| steff a răspuns:

Da! Crede-ma, dauneaza foarte mult sanatatii si cred ca iti vei da seama in curand de efectele negative.In timp ce mesteci guma se produce multa saliva, iar stomacul are senzatia ca primeste hrana.Risti astfel sa faci ulcer.Eu asa am facut, iar acum am lasat guma deoparte si folosesc dropsuri daca am neaparat nevoie.winking

| mamidvd a răspuns:

Eu stiu ca dauneaza. Guma de mestecat contine aspartam.
Uite aici informatii:

http://www.naturalmall.ro/aspartam.php

(Aspartamul este, de departe, cel mai periculos aditiv chimic de pe piata alimentara. Un raport al FDA (Administratia Alimentelor si Medicamentelor din SUA) releva faptul ca peste 75% din reactiile adverse reclamate de aditivii sintetici se datoreaza aspartamului!

Cercetatori care studiaza efectele aspartamului au aratat ca acesta declanseaza si agraveaza urmatoarele boli cronice: tumori pe creier, scleroza multipla, epilepsie, boala Parkinson, sindromul Alzheimer, retardare mintala, fibromialgie, diabet, etc.)

Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca mananci 1/zi nu e tragedie. De obicei excesele dauneaza, chiar si fructele pot dauna: daca mananci toata ziua fructe poti face indigestie de ex. Totul trebuie sa aiba o limita, asta daca vrem sa fim sanatosi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap cum! tu si nai stiut? tat dauneaza la noi! aparatziva, oameni buni, ca nimic aishi nu-i ghini

| anonim15 a răspuns:

Da e o problema.Eu cand mergeam la stomatologie medicul dentist mereu ne spunea sa nu mai mestecam guma, deoarece are un efect negativ asupra danturii.