| smile99 a întrebat:

Fata mea are 12 cum poate scapa de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

La 12 ani cosurile apar din cauza pubertatii deci nu prea se poate face mare lucru. Daca are o acnee usoara poate sa foloseasca Isotrexin pentru 2-3 luni pentru ca mai apoi sa se vada diferenta.
Daca are o acnee acuta recomand de asemenea Isotrexin dar doar la reteta medicului de familie. Poate sa se duca la un dermatolog...
Ideea este sa nu isi stoarca cosurile pentru ca, mai tarziu, raman semne care nu mai poti fi indepartate decat prin peeling, un procedeu destul de dificil si costisitor(vezi wikipedia ->)
Daca se machiaza, sfatuiti`o sa nu se culce decat dupa ce se demachiaza pentru ca acest lucru genereaza si mai multe cosuri.
Puteti sa mai incercati si diferite masti de fructe si legume care sunt eficiente pentru hidratare si sunt bune pentru prevenirea aparitiei cosurilor.
http://cosmetica.ablog.ro/......rfect.html
http://www.formula-as.ro/......la-ii-7941
http://www.roportal.ro/discutii/topic/532-masti-pentru-un-ten-fericit/

| cristina_6311 a răspuns:

Si eu am avut problema asta cand am fost mica si m-am tratat cu zineryt.e foarte bun si scapi d cosuri.nu definitiv, o sa iti apara ctva atunci cand o sa ii vina"problemele".

| Leylla a răspuns:

De scapat nu o sa poti scapa definitiv. Dar, te poti trata. Uite cateva sfaturi pentru cosuri: bea ceai de TREI FRATI PATATI, spalate pe fata cu sapun cu sulf(se gaseste la farmacie) iar apoi foloseste o crema de ex: Brewoxyl, Zinerit...

Eu asa fac la cosuri...Sper ca te-am ajutat. Funda?

| LitlleBunny a răspuns:

Simplu,nu prea scapa. Daca va asteptati sa dispara, vise, deoarece este varsta.Insa pentru minimalizarea lor un tratament bun o constitue argila(masti, creme, etc)si Zineritul insa este cam puternic.Un alt sfat bun este statul cat mai mult la mare deoarece soarele cat si apa sarata ajuta considerabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii recomand sapunul "Purificator" de pe www.efrumuseti.blogspot.com

| Zeroosi a răspuns:

Este la farmacie o crema Skinoren e foarte buna m-a ajutat si pe mine