| jon22 a întrebat:

Fină.La ecografia de inima de poate vedea daca ai risc de infarct sau alte afecțiuni grave? Rog răspunsuri serioase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ecografia cardiaca identifica leziunile existente, nu riscurile. Poate vedea, de exemplu, daca ai ateroscleroza coronariana (principala cauza a infarcturilor miocardice), sau daca ai vreo cicatrice de infarct. Vede valvele cardiace si leziunile acestora (congenitale sau dobandite). Nu vede insa tulburarile functionale care sunt adesea responsabile de probleme cardiace. Ecografia cardiaca nu este o investigatie de rutina, se face in cazuri bine selectate de catre medicul cardiolog, altfel este inutila.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Desigur. Altfel, ce rost ar avea sa se mai faca daca nu descopera problemele?

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Doar asa poti afla si cea mai mica imperfectiune.
Asa am aflat si eu..prin ecograf
O zi buna happy

| RAY a răspuns:

Da,este cea mai buna analiza pentru inima fa si test de efort

| OnuOnulică a răspuns:

Da, în mod clar se poate.