Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2616043intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
23 Apr
SATI 306.262AFISARI
147.561VIZITE
125.601V. UNICI
12 Februarie 2011
Rama22 intreaba:

Fructele mancate seara ingrasa? Care fructe ingrasa cel mai tare?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    12 Februarie 2011 21:31
    EuSiCuMine a răspuns:

Pai hai sa-ti dau in calorii pe 100 de grame si decizi :
    Afine.72, banane.66, caise.57, capsuni.50, cirese.81, coacaze.54, grapfruit.30, mandarine.40, mere.67, pepene galben.26, pepene verde.25, pere.79, piersici.45, portocale.47, prune.89, struguri.98, visine.65, zmeura.71
    Medicul mai spune că o porţie înseamnă un fruct mediu (măr, banană, portocală), un grapefruit, o jumătate de cană cu cireşe, o felie medie de pepene, un ciorchine de strugure. Unele fructe de sezon au un conţinut bogat în carbohidraţi (caisele - 13%, piersicile -13%murele - 15% cireşele, 10-18%), de aceea se recomandă cântărirea lor pentru persoanele cu alimentaţie specială (pacienţii cu diabet zaharat). O precizare bine venită este pentru pepenele roşu şi galben - care are 5-6% glucide.

Lamaia slabaeste cel mai mult, nsa nu cred ca exista fructe care ingrasa. Mult noroc love struck

• 6 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 12 Februarie 2011 21:26
    Daria a răspuns:
    Din cate stiu eu bananele ingrasa, mancate in exces adica 2-3 pe zi.thinking
  • 12 Februarie 2011 21:43
    Andreea24 a răspuns:
    Din pacate majoritatea fructelor ingrasa atunci cand sunt consumate in exces. Desi sunt foarte sanatoase fructele trebuie consumate in cantitati moderate si preferabil pana seara. Printre fructele care ingrasa cel mai mult pe primul loc se afla bananele si perele. In concluzie, consuma fructe pentru ca sunt sanatose dar evita-le pe cele foarte dulci (cantitatea de zahar este foarte ridicata) si evita sa exagerezi.
  • 12 Februarie 2011 21:59
    Deea a răspuns:
    Bananele si strugurii.Nu ca ingrasa.dar au mai multe calorii decat restul fructelor. Dar daca mananci seara la televizor niste struguri nu te ingrasi automat. Doar daca mananci multi.
  • 12 Februarie 2011 21:27
    gaby98g a răspuns:
    Nu ingrasa niciuna (absolut niciuna!) indiferet ca e dimi seara pranz mereu tr sa mananciwinking
  • 12 Februarie 2011 22:54
    CrazyJoker a răspuns:
    perele bananele afinele cirese mere struguri prune`nu ingrasa dar au un continut de zahar mai marehappy
  • 12 Februarie 2011 21:35
    Raspuns anonim:
    Nu cred ca ingrasa, poti manca linistita insa nu in eces