| WhyIsTheWordSoBad a întrebat:

Funda.As vrea sa stiu ce sa mananc ca sa iau in greautate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SangJin a răspuns:

In niciun caz sa nu bagi in tine prostii a.ca.a. dulciuri, prajeli s.a. Trebuie sa mananci sanatos, fie daca vrei sa te ingrasi, sa slabesti, sau sa te mentii, iar asta presupune multe legume, ceva-destul-de-multi carbohidrati cu eliberare lenta (cereale integrale...; fiindca, de fapt, carbohidratii sunt cei ce tin de foame, furnizandu-ne energie mare) moderat fructe, moderat uleiuri (contin grasimi bune, nesaturate), moderat seminte neprajite&nesarate, moderat carne, moderat lactate. Recomand mancare preparata prin inabusire cu ulei de masline in principal; si la gratar.
Poti combina cu sporturi/exercitii ce dezvolta masa musculara.
Dar, chiar te vei apuca tu de vreo alimentatie sanatoasa? P-asta eu n-o cred. Ai nevoie de ambitie si de vointa multa.
Ma rog, eu ti-am zis din experienta. Bafta.

3 răspunsuri:
| PredatoR a răspuns:

Mananca 4-5 mese pe zi, exacat ca si culturistii... si daca vrei iti pot recomanda niste proteine pe care le ia cei care fac sala si o sa ei in greutate.
Sau mergi la medic/nutritionist...

| fuckThisLife a răspuns:

Pai ai putea sa faci sport pentru ca atunci vine pofta de mancare mai mult si sa mananci caroti fprajiti,mici,piept de pui, porc, si paine la fiecare masa...

| Vokii a răspuns:

Muuulte dulciuri., mancaruri de fast-food. happy