| Mihaivargabrasov a întrebat:

Funda! Ce stiti despre sevraj? De asta ne e greu sa renuntam la vicii? Stiti dupa fumat,baut,droguri apare tensiunea aia daca incerci sa renunti; te doare capul,esti foarte agitat, suparat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanaPsy a răspuns:

Sevrajul este reactia normala a corpului atunci cand il privezi de o substanta toxica, ce ti-a creat dependenta. Sevrajul, in functie de tipul de substanta folosita, dureaza minim 21 de zile. Atunci, teoretic, scapi de dependenta fizica. Dar exista si dependenta psihologica, de care scapi mai greu. De aceea, in functie de gravitatea cazului, se apeleaza la un psiholog sau chiar la un centru de reabilitare unde se primeste ajutor medical. Tot in functie de substantele folosite, sevrajul mai poate avea si alte simptome precum: varsaturi, dureri de oase, pofta de mancare ridicata sau scazuta, halucinatii, vertij etc.

| Mihaivargabrasov explică (pentru IoanaPsy):

In timp si de ala psichic scapi nu?

| Seba2013 a răspuns (pentru Mihaivargabrasov):

De cel psihic(emotional) este mai greu.

Atunci cand iei drogul, aceea sunstanta a drogului, au niste receptori.

Subsatantele intra in acei receptori.

Odata intarata(subsatanta) se activeaza acel receptor.
Acesti receptori se obisnuesc cu subsanta.

Cand opresti acele substante sa mai ajunga la receptori, prin incetarea de consum de droguri, acei receptori trebuie sa sufere DEZOBISNUIREA, asta inseamna sevraj.

LA CEEA PSIHICA, este de ajuns sa activezi doar gandul, si acele substante se activeaza si ajung la receptori.

Este mai greu.

Daca dependenta de cocaina scapa prin incetarea de cosnum.

Dependenta psihica nu tine de consum, tine de emotii.
Aceste emotii sunt substante, iar aceste emotii(substante), le poti activa doar cu un gand.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu vointa se poate face orice.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Asa se intampla si la drogurile tari cocaina etc. dar daca insisti trec dupa o perioada si durerile de cap.