| jon22 a întrebat:

Funda.Este normal dupa efort sa am 16/10 tensiune iar dupa ce m-am linistit am mai masurat-o odata si a iesit normal 130/80 cat am de fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da este normal.
Tensiunea arteriala nu este o constanta, ea este variabila in functie de momentul zilei, de nivelul de oboseala si stres, de timpul scurs de la ultima masa, de cantitatea de excitante consumata in ultimele 6 ore (cola, cafea, ciocolata, tutun, unele medicamente).
De aceea, intotdeauna, tensiunea se ia la minim 30 de minute de la ultima masa, la minim o ora dupa un efort intens, dupa minim 10 minute de repaus pe un pat, scaun, etc. Niciodata in timpul efortului sau dupa el, niciodata fara sa stai 10 minute sa te odihnesti, chiar daca ai facut doar 10 pasi. Aceea este singura valoare care se ia in considerare si este valabila pentru momentul respectiv, variind semnificativ in timp.

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai logic ca atunci cand depunem efort tensiunea sa fie mare, apoi in repaus revine la normal.
Asa patesc eu cand ma prezit la medicul de familie.
Cand ajung, este mare, apoi cat astept sa imi faca reteta si un mic control, scade si ajunge la cea normala.
O seara bunahappy