| SabyRom a întrebat:

Funda. Sora mea are 3 ani si la gradinita o fetita i-a dat cu coada de la poneiul de jucarie in ochi. Nu a atins pupila, dar pe aia alba... am uitat cum se se chema. Parca coroida; a ramas o pata de sange zic eu. Ca un cheag. Spune ca nu o doare. Stiti cum se inroseste ochiul cand va frecati? Asa are ea un punct mare la ochi. O sa ii afecteze vederea? O sa ramana acolo definitiv? nu stiu ce sa fac. Va rog ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E probabil o mica sangerare pe conjunctiva. In mod logic ar trebui ca in maxim 3 saptamani sa treaca fara nici un fel de efect negativ asupra ochiului sau al vederii.

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu este ceva grav.

| fuzzer a răspuns:

Aceasta problema va disparea cu timpul, dar pentru si mai multa siguranta un control oftalmologic ar fi perfect pentru sanatatea surorii tale.

| Spartacus1127 a răspuns:

Acea pata de sange a aparut din cauza loviturii, va vedea o peridoada mai incetosat cu acel ochi, dar va trece foarte repede! happy

| onutica135 a răspuns:

Nu stai liniștit/ă. O sa treacă. Nu te speria. happy :*

| Munteanu_Marius_1999 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie nu este foarte grav dar trebuie sa te duci la doctor ca sa iti dea ceva de pus in ochi.Altfel se va raspandi pe tota partea alba din jurul ochiului.