| Static a întrebat:

Funda + vot. Am o infectie la amigdalite, e la inceput, putin puroi, dureri in gat si cand beau apa, amigdalitele putin umflate, dar vor creste in volum din ce in ce mai repede din ce am auzit, intrebarea mea este: Este buna amoxicilina pentru acest tip de infectie? Sau nu? Sau nu este recomandata chiar deloc? Am nevoie de un raspuns sincer si de la cineva care chiar stie. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
MERGI la medicul de familie, nu iei antibiotic după ureche, punct!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU trebuie să şi iei antibiotic aşa "după ureche", mai ales că NU ai fost la medic şi NU ţi-a fost prescris!

Cel mai probabil, ai o viroză respiratorie ( banala răceală ) - presupun că mai ai şi alte simptome...
Eventual, e posibilă şi o amigdalită - ca şi complicaţie a virozei netratate.

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai cald ( nu fierbinte ), etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Dacă nu ai probleme cu tusea/gâtul, se poate bea ceai de natural din orice plante.

Totuşi, sunt unele mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune.

| Kriss96 a răspuns:

In primul rand antibioticele nu se iau dupa ureche. Apoi, ce ti-a venit cu amoxicilina? De Augmentin ai auzit? E noul Paracetamol. Asa comun a ajuns medicamentul asta. Il ia lumea ca pe bomboane fara sa stie sigur daca au nevoie de el sau ba. Problema cu antibioticele e ca se obisnuieste organsimul cu ele. Capata rezistenta. Si cand chiar o sa ai nevoie si o sa-ti prescrie nea doctor cu diploma, corpul tau o sa zica "da' eu nu mai vreau din asta ca m-ai indopat destul cu el".
In general se merge la doctor. Mai ales daca ai infectie la amigdale. Practic tu nu o sa te duci. Ca si eu am avut aceeasi infectie acum doua luni si nu m-am dus. Eu mereu am avut-o cu amigdalele. Stiu eu singura ce sa-mi iau.
Si chiar nu e nevoie de cine stie ce.
Iata ce fac eu si ce iti recomand tie:
1. Bea ceai cald. Multe nene. Cat mai multe cani pe zi. Ai grija sa nu fie fierbinte. Ca o sa crapi de durere dupa aia.
2. Fa gargara cu apa si sare. Da, are gust nasol dar dezinfecteaza!
3. Noaptea si pe timpul zilei poarta la gat un prosopel cu spirt. Peste compresa aia pune un fular ca sa-ti stea bine (compresa adica) si sa-ti tina cald.
4. Trecem la medicatie. In primul rand dropsurile alea Tantum Verde. Fac minuni sti cum? Ca analgezic si antitermic ia Paracetamol sau Ibuprofen sau Nurofen. Numai in caz de nevoie. Am mentionat ca sunt si pe post de analgezic daca te doare prea tare gatul, dar ai dropsurile cu Tantum. Plus Stodal. E sirop si are un gust magnific. Siropuri sunt multe si toate bune, dar eu recomand Stodal pentru ca l-am folosit mereu cand am fost racita si in plus asta mi-a fost prescris la doctor.
Insanatosire grabnica!

| EnacheAdryana1977 a răspuns:

Augmentin este cel mai bun pentru infectii in gat dar nu il poti lua fara acordul si consultul medicului.Mi se pare cel putin pueril sa ceri un asfel de ajutor pe un site.Mergi la un medic sau cel putin intreaba farmacista.Insanatosire grabnica

| Static explică (pentru EnacheAdryana1977):

Am de gand, evident, dar din moment ce mai pot afla informatii si de pe internet, de ce nu. Oricum, eu am intrebat de amoxicilina daca este buna, nu un alt medicament care ar fi bun pentru acest tip de infectie. Dar multumesc oricum.