| AlexBazzy a întrebat:

FUNDA!

Vreau sa slabesc. Am 95kg. Vreau sa ajung undeva pe la 75-80.

1.Cum trebuie sa mananc corect? Dupa ora 6 nu mai mananc? ce trebuie sa respect mai exact?
2. Daca alerg in continuu 1 ora pot face infarct? Cat trebuie sa alerg? Cum imi pregatesc picioarele sa nu-mi oboseasca la alergat.
Se poate intampla ceva daca alergi mult?

Am 19 ani, fumez... intentionez sa ma las, dupa sa incep sa alerg.

In cat timp ajung la greutatea dorita?

FUNDA! Fara raspunsuri in batjocora, si daca se poate cat mai multa informatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vlad940 a răspuns:

Salut Alex, referitor la intrebarile tale:
1. Dupa ora 6 poti manca, fructe, legume, sau alimente care nu contin foarte multi carbohidrati. Poti cauta pe internet diferite programe pentru slabit
2. Nu trebuie sa alergi o ora, poti incepe cu diferite tipuri de exercitii fizice, pe care le poti intensifica in timp.Nu iti recomand sa incepi sa alergi pana cazi jos pentru ca asa iti faci mai mult rau.
La greutatea dorita depinde doar de tine in cat timp o sa ajungi si de motivatia ta.
Sunt mai multe programe pentru a incepe un stil de viata mai sanatos, cu o alimentatie mai sanatoasa si o viata activa, insa ai grija ce alegi deoarece sunt multe care iti fac mai mult rau decat bine. Cauta ceva natural, care sa te ajute si la detoxifiere daca esti fumator.
Daca mai ai alte intrebari, trimite-mi un mesaj.

3 răspunsuri:
| Bianca777 a răspuns:

Pai in primul rand eu zic ca e bine sa mănânci înainte de șase dar trebuie sa ai grija la ceea ce mănânci adică sa nu mănânci fast-fooduri doar foarte rar sa încerci sa mănânci salata, eu așa am făcut, sa încerci sa înlocuiești ciocolata, cipsurile si alte prostii cu mai multe fructe si legume. Poti manca si ciocolata sau alte chestii dar mult mai rar.
In al doilea rand, nu trebuie sa alergi foarte mult macar 30 de min. pe zi. Înainte de asta încearcă sa faci o încălzire pentru a-ti pregăti mușchii ca sa nu obosești asa mult.Mai poți încerca sa faci acasa exercitii simle sau sa sari coarda.In legătură cu infarctul nu cred ca se poate întâmpla dar nu e neapărat sa alergi o ora. Sper ca ți-am fost de ajutor. Fundița?

| EnnE a răspuns:

Sora mea, avea 85kg. Nu a mai mancat dupa ora 4 si in 6 luni a juns la 70. Ma radeam de ea, ii faceam pofte seara, nu credeam ca se poate. Nu manca dulciuri si nimic dupa ora 4, doar atat.

| Rules20 a răspuns:

Pai ar trebui sa mananci mai putin!
Da ar trebui sa nu mai mananci dupa ora sase caci nu este indicat.
Trebuie sa faci exercitii(abdomene, flotari...).
Daca te ti zilnic de lucruriile astea, cam in cateva luni, dar poti merge si la sala.