| didoyeneas a întrebat:

FUNDAA! Vreau sa imi spuneti si mie cateva ingrediente din care pot sa imi fac un shake care sa inlocuiasca masa de dimineata. Sunt plecat de dimineata de la 6 pana pe la ora 14 de acasa,si nu apuc sa mananc,de aceea doresc un shake cu proteine. Nu vreau ceva de slabit, vreau cu cat mai multe proteine, si tot ce trebuie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lola05 a răspuns:

Îți spun cum îmi fac eu.
Pun în blender 2-3 banane bine coapte, jumătate de pahar mare de iaurt simplu, 1-2 linguri de făină de migdale (dar poți pune și mai mult), o lingură de ulei de cocos dacă am, 2 lingurițe de cacao cu vârf și 1-2 gălbenușuri crude de ou. Vreau să spun că-mi ține de foame chiar și câteva ore bune. Spre exemplu îl mănânc dimineața pe la 8, iar la orele 1-2 abia începe să mi se facă foame.
Numai că trebuie să ai grijă cu ouăle, să fie foarte proaspete sau să fie cumpărate de la o sursă de încredere. În general le iau de la țară de la bunica mea, dar acum iarna mai folosesc de la magazin că nu am încotro. Nu se simte gust aiurea de la gălbenușuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lola05):

Ouale crude au o enzima ( avidina ) care IMPIEDICA absorbtia proteinelor.

Oua crude mananca doar COPIII MICI care se uita la rocky.

Mananca-le fierte.

| Lola05 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mulțumesc de sfat, le mănânc și fierte și crude și nu am avut niciodată probleme de la ele, dimpotrivă tongue Și nici nu voi avea.
Oricum, eu ți-am dat doar o idee, poți scoate din "rețetă" ouăle, pentru că nu sunt obligatorii. De fapt, o poți adapta așa cum dorești, cu ce fructe vrei în funcție de anotimp (căpșuni, cireșe, piersici, struguri etc.), baza sunt bananele și iaurtul/laptele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lola05):

UNDE am zis eu ca ai probleme de la ele? UNDE?

Sau tu nici macar n-ai citit ce am scris?

| Lola05 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am citit, știu să citesc, nu mă subestima atât de grav. Ba chiar am trecut cu brio clasa I. Am luat și bac-ul mai apoi. Știu chiar și să scriu, probabil deja ai observat asta.
Am citit mesajul tău, pentru că altfel nu îți răspundeam la el. Din moment ce blamezi atât de mult "avidina", am făcut o legătură în minte cum că prin împiedicarea absorbției proteinelor aș putea avea oarece probleme de la ouăle crude. Așa cum ai aflat, nu am.
Nu sunt copil mic și nici nu mă uit la rocky, de fapt nici nu știu ce e aia. De fapt, dacă ai fi fost cu adevărat informat, ai fi știut că AVIDINA se găsește doar în ALBUȘUL neprocesat termic, nu și în GĂLBENUȘUL crud.
Pe viitor, evită URLATUL virtual cu majuscule, pentru că pari a avea un ton ISTERIC față de cei care citesc. E un simplu sfat.
Din respect pentru utilizatorul care a pus întrebarea, voi încheia discuția aici. Nu vreau să-i umplu postarea cu răspunsurile aferente acestei mici dispute.
La revedere!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lola05):

Ideea era ca irosesti proteinele, faci risipa.

| Lola05 a răspuns:

Aa și am uitat, dacă îl vrei mai dulce îi mai pui miere de albine, sau dacă nu îi poți pune bucățele de curmale, numai că acelea se dau mai greu prin blender și se cam lasă la fundul vasului.