| soricica a întrebat:

Heeey
In vara asta m-au ciupit tantarii mai rau ca niciodata. Anii trecuti aveam doar 2-3 bubite, acum picioarele mele sunt pline de bubite si ma mananca ingrozitor.
M-am dat cu biter suedez [o solutie facuta din plante] si mi-au mai trecut, dar vrea sa imi treaca cat mai repede ca nu le mai suport plus ca ma si scarpin [inconstient] pana fac rana.
Ce sa folosesc ca sa imi treaca sau macar sa nu ma mai scarpin?
Ms:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Jadis a răspuns:

Pai daca zici ca ai asa multe poate nu sunt de la tantari: se poate sa fie urticare sau o alergie. In orice caz foloseste spirt pentru a te dezinfecta si apoi date cu crema mentolata sau pudra mentolata tu alegi tongue Le gasesti in farmacii. Si in cazul tantarilor ar trebui sa ai plasa de tantari la fereastra sau pune pastile tongue

| cosima11 a răspuns:

Pune putina pasta de dinti pe bubita si trece.eu asa faceam dar eu eram alergica la nu stiu ce.eram plina de bubite si ma mancau ingrozitor.incearca si ai sa vezi ca nu te mai mananca, si trecwinking

| cr1571n3l a răspuns:

Date cu alcol sanitar - se zice si (spirt). altceva nu mai stiu. mai ales daca faci rana dai cu spirt de ala si iti trece. te ustura putin. dar mie mia mai trecut.si data viitoare ferestete de tantari...

| Georgiana21 a răspuns:

Foloseste alcoolul sanitar, sau creme specializate pe cazul tau si asigura-te ca atunci cand iesi din casa vei folosi un spary pentru protectie impotriva tantarilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-te cu autan pe unde te musca inainte sa iesi afara si nu te vor mai musca. E spray sau crema te dai cu el pe picioare maini si unde te mai musca si scapi de probleme.

| Pitica :X a răspuns:

Pai stiu ca pare aiurea dar date cu sare dati cu putina apa la bubita si apoi cu degetul umed iei putina sare si iti dai la bubita si nu te mai mananca si iti trece mei repede :d eu asa fac happy

Răspuns utilizator avertizat