| AndreeaCMD19 a întrebat:

Heei, TPU. Daca am fumat din aceiasi tigara cu o persoana care are virusul hepatitei C, il pot lua si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yoa23na a răspuns:

Transmiterea sporadica, atunci cand sursa infectiei este necunoscuta, este inregistrata in aproximativ 10% din pacientii cu hepatita acuta C si in 30% din cei cu hepatita cronica C. Aceste cazuri se refera, de asemenea, la infectiile contactate in comunitate. Virusul poate fi contactat prin cutite, rani superficiale, injectii, extractii dentare sau alte proceduri medicale. daca nu ai avut contact cu sangele lui/ei e putin probabil

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Virusi se transmit prin sange, sa taiat ala la gura cand a fumat atunci da

| oanaaa16 a răspuns:

Nu, nu se poate lua. Doar daca tu ai o rana deschisa, si persoana infectata la fel. prin sange. Incearca totusi sa eviti happy
Nu iti face griji, esti okhappy