| annabountii99 a întrebat:

Heeii. am si eu o intrebare inainte sa ma duc la doctor :/. am baut din paharul unui prieten care avea mononucleoza si, stiu ca se ia. dar din cate am inteles se ia doar prin sarut, sau in orice caz, de la mai multa saliva decat de pe un pahar. sunt sanse mari sa ma trezesc cu boala asta? depinde mononucleoza de imunitatea fiecaruia?
raspundeti va rog, daca stiti, fara misto ca-i sambata si vreau sa aflu cat mai repede si sunt tare suparata laughing dau funda, evident

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Moryami a răspuns:

Mononucleoza este o infectie care produce simptome asemanatoare gripei si de obicei trece de la sine in cateva saptamani cu ajutorul multor lichide si al odihnei. Simptomele mononucleozei pot fi adesea confundate cu cele ale unei gripe sau ale unei infectii streptococice. Este o idee buna sa chemati medicul in cazul in care copilul are febra, dureri de gat, ganglionii umflati (in gat, la sub-brat si cei abdominali) si daca manifesta oboseala sau slabiciune constante sau inexplicabile

| annabountii99 explică (pentru Moryami):

Asta am gasit si eu, si luni o sa ma duc la doctor dar vreau sa stiu exact daca se ia daca bei unul dupa altul ca sa stiu la ce sa ma astept sad mersii oricum, daca nu mai primesc raspunsuri care sa ma dumireasca mai bine, funda e a ta :3

1 răspuns: