| MihaelaMykydutza a întrebat:

Heey niste idei cum poti sa te ingrasi! ori cat de mult as manca tot nu ma ingras as vrea sa stiu cum as putea sa ma ingras! funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Eu m-am ingrasat cu spirulina, cate 2 capsule dupa fiecare masa, indiferent cate mese mananci pe zi, important e sa iei spirulina DUPA masa, nu inainte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Arde mai putine calorii decat consumi! Ai doua variante: faci un calcul rapid – la numarul de calorii consumat zilnic trebuie sa mai adaugi minim 500 de calorii pe zi pentru a castiga kilograme in plus sau apelezi la un medic nutritionist.

2. Schimba-ti obiceiurile alimentare! Mananca 3 mese generoase pe zi si inca 2-3 gustari consistente. Bea shake-uri, lapte sau suc in loc de cafea, ceai sau sucuri dietetice si concentreaza-te pe urmatoarele alimente:

Legume – bogate in amidon: cartofi, mazare, porumb, morcovi, sfecla etc. sau apoase: broccoli, conopida, dovlecei, fasole verde, castraveti
Fructe – dense: banane, pere, mere, ananas, fructe uscate sau apoase: portocale, piersici, prune, fructe de padure, pepene verde
Supe crema
Ulei: cele mai sanatoase uleiuri sunt cele nerafinate (extravirgine) cum ar fi uleiul de masline, de nuca de cocos, de rapita, de palmier si desigur, untul. Uleiuri mai putin sanatoase dar totusi acceptate intr-o cura de ingrasare sunt cele bogate in acizi grasi omega-6 cum ar fi: uleiul de floarea soarelui sau cel de alune.

3. Evita mancarurile nesanatoase bogate in grasimi. Cel mai important este sa eviti grasimile trans, care cresc riscul de boala. Mancarurile bogate in grasimi trans: produse de patiserie, prajituri, carnuri procesate, margarina, snacks-uri.

4. Antreneaza-te! Exercitiile fizice te vor ajuta sa convertesti caloriile aditionale in muschi, nu in grasime. Sportul nu este numai pentru cei care vor sa slabeasca ci si pentru cei care vor sa se ingrase. Cum sa te ingrasi frumos fara sa faci miscare? Este imposibil.

5. Mananca multe alimente bogate in proteine.Proteinele sunt esentiale in procesul de ingrasare, avand rolul de a contrui si de a repara tesuturile musculare. Daca nu consumi suficiente alimente bogate in proteine iti va fi imposibil sa castigi kilograme si sa-ti cresti masa musculara. Consuma proteine si vei invata cum sa te ingrasi.

6. Si secretul: fructele cu coaja lemnoasa (alune, nuci, migdale etc.) Aceste fructe sunt extrem de benefice in cursa dupa kilograme, alcatuind o gustare extrem de sanatoasa si de eficienta in procesul de ingrasare. De asemenea, laptele de capra este un aliment sanatos, iar consumarea lui este o buna modalitate de a lua in greutate.

When friends tell you how awesome you look, drop the "I still have more to go" crap. You worked hard and you deserve the compliment!

O dieta personalizata iti spune cum sa te ingrasi

cum sa te ingrasi

Fie ca vrei sa te ingrasi din motive medicale ori personale, castigarea kilogramelor in plus nu este atat de usoara precum pare. Pentru multe persoane, solutia pentru intrebarea "cum sa te ingrasi" este un proces la fel de anevoios ca pierderea in greutate.

Daca recomandarile de mai sus nu reusesc sa iti ofere rezultatele dorite de tine, cel mai indicat este sa apelezi la un medic nutritionist, care iti va stabili o dieta personalizata, cu efecte garantate siti va arata cum sa te ingrasi repede si sanataos.

Suntem diferiti si daca pentru unii norocosi greutatea ideala nu este un lucru greu de obtinut, pentru altii aceasta inseamna multa "munca", directionata fie spre pierderea, fie spre castigarea de kilograme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancati de 5 ori pe zi, la aceleasi ore. Aveti nevoie in primul rand de proteine de calitate - ele construiesc fibra musculara. Le gasiti in ou, apoi in peste, carne si lactate. Acestea se pot combina cu salate de toate felurile.
La fiecare masa, e vital sa mancati paine integrala, fulgi de cereale integrale, biscuiti integrali, orez integral, malai, paste, legume dulci. Acestea hranesc corect creierul (singurul organ care functioneaza doar cu zahar) si astfel intreg organismul functioneaza in parametri optimi.
Puteti sa mancati fructe la liber, de doua ori pe zi, in doua gustari separate. Nu aveti cum sa ajungeti la exces, iar cele care contin amidon, cum e banana, participa la formarea masei musculare.
Chiar daca vi se pare banal, fara miscare nu cresteti masa musculara. De fapt, fara sa trageti de greutati, nu va ingrasati. Sunt de preferat greutatile cat mai mari (la limita suportabilitatii) si miscarile lente.

| gabyS98 a răspuns:

Dormi mai mult

| MasKatUl a răspuns:

Sugestia mea este sa consulti medicul de familie! Daca nu ai timp, cauta la farmacie pastile de ingrasat!
P.S:Sa nu iei prea multe!