| StevenMetalhead a întrebat:

Heey,TPU.Am o intrebare tipica pentru secolul nostru,deci vreau sa slabesc,sunt baiat, am inteles ca antrenandu-mi muschii nu voi obtine nimic din asta din cauza grasimii.Si vreau un anumit plan,vreau ca voi sa-mi spuneti concret si daca este vreo persoana care a reusit sa slabeasca,spune-mi te rog, cum ai reusit? Si care a fost motivatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Orice faci cu slabitul e din bucatarie. Nu ne-ai precizat anii tai, inaltimea, greutatea infine. Uite, am avut si eu aceeasi problema ca si a ta aveam 15 ani 1, 65 si 70 kg. Doar ca eu fiind ambitionat si dus de capul meu copilaresc m-am enervat si n-am mancat nimic toata ziua, la nimic ma refer la fructe si apa, iar in cursul zilei fotball cu tovarasii.Ce am facut eu a fost o prostie am eliminat tot din corp vitaminele cheie pentru organism. Au inceput sa ma doara genunchii si asa mai departe, de la 70 kg am slabit la 55 in 2-3 cred,insa cu slabitul am dat jos si din masa musculara. Sa stii ca nu arata deloc bine un baiat fara muschi.Cel mai bine ar fi sa bagi doar mancare cu continut mare de "proteine" carnea de pui,orez,pireu, oua, lapte, cascaval, branza.Astea au si niste tabele cu continutul proteinelor. Indicat e daca faci sala sa bagi in tine 2g/kg proetine http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/ ai aici si un tabel. In rest nimic mai mult redu deulciurile, fast-food-ul si fa sport mult sport. Motivatia sa nu areti ca o balena, si sa nu risti ceva boli din cauza grasimii. Bafta, si sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cat mai multa miscare pentru a arde grasimile prin efort fizic.Iti sugerez sa incerci sa faci jogging dar foarte bine infofolit in vederea realizarii unei transpiratii cat mai intense/abundente urmat de o baie fierbinte cat poti suporta si acest "supliciu" sa fie executat chiar de mai multe ori pe zi. Daca ai posibilitatea incearca cu sauna deoarece este cea mai eficienta metoda de a arde grasimile, si bineinteles cu conditia sa nu urmeze mese copioase. Succes.

| Wøodenpints a răspuns:

Motivația? Păi simplul fapt că nu vrei să arăți ca un sac de untură ar trebui să te motiveze destul încât să dai slănina jos.
Nu există niciun plan. Pur și simplu vezi cât mănânci în fiecare zi și reduci totul la jumate. Și bagi mișcare în fiecare zi. Și când spun mișcare nu mă refer la o plimbare dinaia de 30 de minute. Ieși la alergat și bagă sprint până transpiri toată maioneza.

| Denisa1828 a răspuns:

Pentru a da jos grasimea, trebuie sa faci exercitii cardio, cum ar fi alergatori, saritul coarzii

| myrandalove a răspuns:

Buna! Ti-am analizat problema si cred ca am o soluție. Daca ai o greutate necorespunzătoare vârstei tale, sa nu apelezi la pastile ( este o metoda utilizată de persoane disperate )... Consider ca cel mai corect este:
- sa faci sport, mult... Dar nu forta deoarece cum ai spus nu duce la nimic! Este bine sa alergi si sa faci gimnastica, iar in acest interval de timp sa păstrezi o dieta echilibrata bazată pe fructe si legume multe, mâncare negrasă si neexagerata ca si cantitate ( asta este o problema si exista multe persoane care nu mănâncă gras dar mănâncă mult )
- evita fast-food-ul complet...
- sa eviti cipsuri, ciocolată sau alte deserturi in mod exagerat, daca vrei sa slabesti mai repede evită-le complet
- eventual mergi la bazin si practică un sport ( baschet, fotbal )
Chiar daca impune mult efort si o serie de sacrificii rezultatele sunt satisfăcătoare iar beneficiile sunt :
- o viață lunga si sănătoasă
- un aspect fizic de invidiat
- mai putine vizite la medic
- succes răsunător la fetewinking
Sper ca te-am ajutat, dar sa stii ca efectele nu se vad peste noapte, este posibil sa treacă luni pana sa devii " printul din povesti "...

| AnA09a a răspuns:

O dieta sanatoasa ( multe legume si fructe care contin apa si de asemenea lichide - care ajuta la arderea grasimilor) insotita de sport. E imposibil sa slabesti daca nu faci miscare zilnic. Muschii nu vor aparea dar vei arde calorii. Nu renunta la carne si paine! E mai bine sa o dozezi. Nu renunta la micul dejun! E mai bine sa maanci dimineata iaurt cu un fruct decat sa il mananci seara. De asemenea seara incearca sa mananci inainte de opt si evita fructele! Se digera greu! Pentru a slabi poti incerca dimineata pe stomacul gol apa calduta cu miere si lamaie dar nu in cantitati mari! - e buna la imunitate si ajuta sistemul digestiv, mierea pastreaza apa mai mult timp in corp. Cea mai buna motivatie este sa te gandesti la sanatatea ta dar sa reusesti sa te simti bine in corpul tau. Nu uita! Nu exagera cu slabitul, nu iti taia de pe lista alimente precum ciocolata ( un patratel nu a omorai pe nimeni si nu a stricat cantarul). Totul trebuie dozat pentru un stil de viata sanatos nu o cura ce duce la complicatii, anorexie sau ceva ce te-ar distruge. Totul trebuie facut cu masurawinking