| Hellenss a întrebat:

Hei! Am 14 ani si inca am caninii de lapte. Unul din ei se misca asa ca l-am scos acum 2 saptamani si nu creste deloc de atunci. Celalalt il am inca si nici macar nu se misca. Ce sa fac sa imi creasca mai repede? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ai ce sa faci, decat sa astepti. Exista unii oameni cu dinti pe care nu i-au schimbat nici la 30 de ani. Lasa-l acolo ca nu te intreaba nimeni daca este de lapte sau nu.

Poti eventual sa faci o radiografie si sa vezi in ce stadiu este dintele lipsa si asa iti poate spune orientativ dentistul cam cat dureaza sa iti creasca dintele.

1 răspuns:
| PeFuga a răspuns:

In mod normal caninii ar fi trebuit sa fie schimbati pana acum. Obligatoriu iti trebuie o radiografie ortopan (panoramica) si o consultatie la medicul ortodont. Este foarte important sa stii daca acei canini definitivi exista sau nu. Exista cazuri in care ei nu iese niciodata, exista cazuri in care ei exista, insa stau stramb in os si nu au loc sa iasa. Doar pe radiografie se vede acest lucru. Este important sa stii cum sta situatia pentru ca, mai mult decat aspectul estetic, acesti dinti pot afecta muscatura, care in timp poate favoriza probleme dentare la care nici nu vrei sa te gandesti.