| qpDede12pq a întrebat:

Hei! Am 14 ani si vreau sa stiu daca mai cresc si cam pana la ce inaltime, am 1.58 si port la picior 39 si pana la ce varsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| n1445 a răspuns:

Depinde de organism unele cresc pana la 16 ani, altele pana la 18-19. Daca nici parintii tai nu sunt prea inalti nu-ti fa multe sperante, dar totusi inca esti la varsta potrivita asa ca ai putea sa stimulezi cresterea prin diferite sporturi, saritul corzii, inot etc

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti fata, mai cresti pana pe la 16 ani.
Daca esti baiat, poti creste pana pe la 18-19 ani.

| Sofer a răspuns:

Pana la varsta de 18-21 mai cresti cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu doar că crești în înălțime până la 16 ani.

| Bobbb a răspuns:

Din nou, eu, nici dumnezeu nu iti poate raspunde la aceasta intrebare, probabil ca o sa mai cresti in jur de 5 centimetrii, o sa te opresti din dezvoltare la 18 ani.
depinde foarte mult si de alimentatie/sport/mentalitate

| danicool12 a răspuns:

In medie un om creste pana la varsta de 19 ani dar sunt cazuri in care cresterea se opreste doar la 21-22 de ani.

| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a răspuns:

Pana la 18 ani tot o sa cresti cam cred eu la maxim 1.65.

| aqswdefr a răspuns:

In mod normal, un adolescent creste pana la 18 ani dar exista si cazuri in care cresterea se opreste la 14 ani. Nu este o problema medicala, depinde de fiecare copil. In orice caz 1.60 este inaltimea medie pentru o fata deci nu-ti face griji iar in cazul in care o sa cresti, poti ajunge si pana la 1.75 -1.80 pana la 18 ani.

| Carmen8meeh a răspuns:

O sa te înalți puțin pana la vârsta de 18 ani! Dar ca sa te înalți mai mult trebuie sa practici basket ( sau sărituri cu mâinile sus )sau înot!

| SiSu1 a răspuns:

Fetele de obicei cresc pana la varsta de 18 ani, iar inaltimea depinde de corpul tau!
Funda?