| andramaria200 a întrebat:

Hei am 15 ani. Am cate un chist mic si dureros la atingere la fiecare san si 3 noduli(2 la cel stang si unul la cel drept) sunt foarte speriata. Ce e de facut? Am marime 35C la sutien daca ajuta cu ceva. In ultima vreme am purtat sutiene foarte incomode care ma strangeau. Poate avea vreo legatura? Va rog, am nevoie de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pot fi cauze de natura hormonala --- nu poti sa stii, dupa cum nu poti sa stii nici tipul formatiunilor si nici natura lor(benigna, maligna).
Discuta cu parintii, nu le ascunde problema ta! Daca as fi parintele tau, as cauta un medic primar oncolog( "primar", nu "specialist"!) sau un chirurg oncolog. Fie de la unul, fie de la celalat si fara sa te mai perinzi pe la medici ginecologi, vei afla exact care este natura formatiunilor (benigna sau maligna)---este primul si cel mai important lucru de stiut atat pentru linistirea ta cat si pentru sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poarta un sutien corespunzator marimii sanilor tai, ori, pentru o perioada de timp, incearca sa NU MAI PORTI DELOC! Agresand pe termen lung o zona atat de sensibila, precum sanii, iti poti cauza mari si grave probleme in viitor. Intr-un mod categoric, dupa o perioada de timp daca durerile persista si nu dispar, NU EZITA fiindca nu este de joaca cu asa ceva! Fara a fi si mai ingrijorata decat ai fost si pana acum happy trebuie consultat de urgenta medicul de familie pentru a te trimite la unul de specialitate care sa-ti faca investigatii amanuntite, dar pana atunci incearca ce ti-am sugerat initial si vei vedea ca lucrurile pana la urma vor intra in normalitate. Succeswinking

| singuraticul90 a răspuns:

Mergi la medic!