| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am o carie destul de veche la unul dintre dinti si pot spune ca nu m-a deranjat niciodată si nici dintele nu a inceput sa ma doară. Intrebarea mea este daca o va putea rezolva dentistul prin plombă sau va trebui sa recurgă la ceva mai grav, avand in vedere ca o am de mult timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Sa recurga la,, ceva mai grav" inseamna sa ti-o curete cu zbarnaitorul ala, sa iti puna pansament cu tratament o saptamana si apoi sa ti-o plombeze happy - asta daca ti-a avansat caria. Deci daca nu e foarte avansata, iti curata si plombeaza pe loc. Daca e avansata iti curata, iti pune tratament o saptamana si ti-o plombeaza dupa. Curaj, nu e chiar asa de rau happy
Mie pe unele mi le-a curatat si au necesitat tratament fara sa imi faca si injectie, altele cu injectie, dar iti da cu spray cu lidocaina inainte si doare foarte putin. Credeam ca o sa mor de la injectie de durere, de aia imi era cel mai frica. Nici nu stii ce mare minune si anestezia asta, mai ales ca eu am avut probleme ceva mai grave care necesitau scoaterea resturilor de radacina prin operatie.

| DeeAnonym a răspuns:

Din moment ce nu te doare, nu vad de ce sa te chinuie cu el. Eu cred ca doar o sa iti faca cu albinuta si bondarul, ca sa iti curete mancarea uscata din carie, apoi iti pune plomba. Daca dupa asta vei simti durere la dinte inseamna ca trebuie tratata si ca pana acum nu ai simtit pentru ca corpul lupta cu... "virusul" sa zicem. Iar dupa ce dentistul iti *** dintele cu cacaturile alea... incepi sa simti ca traiesti. Daca stii la ce ma refer.winking Ma rog. E un singur mod de a afla. Du-te la dentist si afli. 100% laughing