| DidiChanx3 a întrebat:

Hei, am o prietena care obisnuia sa se taie au trecut deja cam 7-8 luni de cand a renuntat la obiceiul asta insa i-am mai ramas cateva cicatrici. Exista vreo metoda sa le faca sa se vindece mai repede? ( cu lama se taia daca ajuta cu ceva ) multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crema de gălbenele este cicatrizantă.
Pa, pa.

| AdelinaC a răspuns:

Daca taieturile au fost adanci, din pacate va ramane cu semne mereu, dar daca au fost facute superficial, atunci poate grabi procesul de vindecare daca se da cu crema de galbenele sau orice alta crema cicatrizanta de la farmacie/plafar.

| DidiChanx3 explică (pentru AdelinaC):

Nu erau foarte adanci, doar ca erau multe, seamana cu zgarieturile de pisica doar ca avea toata mana plina de ele

| Jokyo a răspuns:

Deci prietena ta era EMO sad... am si eu o prietena care era emo si nu ai ce le face la acele cicatrici din pacate dar ai putea sa-i fii aproape si sa o convingi sa nu o mai faca...

| DidiChanx3 explică (pentru Jokyo):

De emo nu era emo, era foarta fericita si plina de viata, s-a apucat de taieturi dupa ce parintii ei au divortat, dar ca stil nu s-a schimbat

| RoxanaStan00 a răspuns:

Cicatricile se vindeca in timp, iti zic asta din experienta mea cu ele. Eu am reusit sa ma vindec de ele dupa ce un medic mi-a zis sa incep sa folosesc un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E. Il recomand.