| Elf1000 a întrebat:

Hei.
Am probleme cu primul molar de jos, este stricat si dentistul a spus ca trebuie scos. Nu stiu cum il pot inlocui, la radiografie maseaua de minte pare ca iese drept (nu era inclinata, mi se parea ca arata ca toate celelelte insa cu radacini foarte scurte. Dentistul nu a spus nimic despre ea). Este posibil sa impinga molarul 2 si impreuna sa ocupe spatiul ramas in urma extractiei?
Nu vreau sa fac lucrare, am inteles ca trebuie pilite maselele vecine pentru asta, iar implantul ma cam sperie, este si scump si avand 17 ani nu stiu daca se mai modifica cumva osul?
(Ceilalti dinti de pe maxilar sunt relativ ok, nu sunt aliniati perfect, dar nici groaznic, cu aparat dentar nu cred ca ar reusi doar dintii sa acopere spatiul, dar as incerca si asta daca este posibil).
Va rog, daca ati avut probleme similare, sa-mi explicati daca se poate acoperi acel spatiu asa sau un alt mod potrivit. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Treaba asta (răspuns corect la întrebare) necesită:
- radiografia
- prezența medicului
- gura ta deschisă live
Deci doar în cabinetul dentistului ai toate cele trei. Sau caută alt dentist

| Peridava a răspuns:

Maseaua de minte se va strica si va cade in scurt timp. Asa e la toti. Nu conta pe ea.