| floriana133 a întrebat:

Hei! Am si eu o problemuta. In august 2015 am mers in picioarele goale pe langa casa si mi-a intrat in picior ceva. De atunci si pana in prezent (feb. 2016),am un fel de umflatura in talpa. Inainte nu durea. Acum doare. Am tot taiat din ea si iesea sange,dar tot creste si doare ingrozitor. La doctor,daca merg, ma va cresta. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa te duci la medic sa te cresteze.El o face mai igienic decat o faci tu acasă. Risti sa ramai fara picior daca mai stai asa.Se poate infecta mai rau.

| Sh0ck a răspuns:

Mai bine sa te cresteze decat sa iti taie piciorul pentru ca te-ai dus prea tarziu la medic si ai asteptat sa se rezolve problema de la sine. Plus ca nu te taie pe viu si tu nici nu vezi ce iti fac doctorii pentru ca iti vor pune un paravan.
Du-te la medic!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Mergi la doctorul dermatolog. Teoretic doctorul se va uita (va incerca eventual sa se uite prin piele) cu ajutorul unei lumini mai puternice.

In principiu pentru ca ceva ti-a ramas inauntru (ori o bucata de corp strain, ori o colonie de bacterii) acelea genereaza inflamatie. Iar inflamatia poate ajunge la abces (care la final e o punga de puroi ce trebuie executata).

Oricum ar fi, lucrurile sunt prea avansate ca sa scapi fara operatie (ai un an). Cel mai corect pentru doctor ar fi sa taie si sa acoata chestia aceea de acolo. Ar mai fi o solutie sa iti bage niste antibiotice, sa vada daca se retrage si daca nu sa taie.

Eu te-as sfatui sa mergi pe taiat. E un pic mai mizerabil, dar se dreneaza totul de acolo.

Si in plus, nestiind marimea, etc...gandeste-te ca de obicei inflamatia si abcesul inseamna tesut afectat. Este posinil sa ramai chiar si cu urme.

Oricum ar fi du-te cat mai urgent la medicul dermatolog, pentru a iti scoate chestia aia si a te bucura de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la doctor, el stie mai bine. Oricum ai taiat din ea, pe viu, ce conteaza daca te cresteaza, pe anestezie?

| EneCristian a răspuns:

Ideea e sa mergi la doctor sa eviti orice complicatii si infectii procedura nu e dureroasa si e cel mai bine, iti urez bafta!