| alexandra20001000 a întrebat:

Hei buna,am mare nevoie de ajutor,cu cateva zile in urma am observant la pulpa piciorului cateva pete lungi mai deschise la culoare am intrebat-o pe mama si a zis ca nu stie,am observant aceste pete dupa ce am facut dus cu apa calda,am o pata si pe spate de marimea unghiei dar cele de la picioare sunt lungi si imi este tare teama,nu cred ca am vitiligo,m-a mancat puti pielea pe piciorul stang dar nimic altceva pe brate nu am pete doar sub ghenunchi,trebuie sa merg de urgenta la doctor, daca este vitiligo,oare se poate trata,am auzit ca daca dai cu apa rece dispar, dar nu am incercat, va rog sa ma ajutati,imi este tare frica, funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect şi de simptomatologie!

În mod evident, este vorba de o afecţiune dermatologică ( probabil o dermatită ), dar pot fi diverse posibilităţi : vitiligo, dermatita/eczema atopica, psoriazis, neurodermita, keratoze actinice, pitiriazis/tinea versicolor, etc.

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru stabilirea/confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi vitilago, lupus sau poate sunt simple pete!
Cel mai bine ar fi sa consulti un medic dermatolog-ca sa stii exact!

| AnonymousQ666 a răspuns:

Vergeturi? laughing) sfat : du-te la un medic. el stie ce sa faca :* sa speram ca nu e nimic grav happy