| 0simona1 a întrebat:

Hei buna happy.
Ma numesc Simona, am15ani si am cifo-scolioza.
Am descoperit boala acum un an...atunci aveam 23grade. Trebuia sa port corset insa de curand (in luna ianuarie) am aflat ca, corsetul facut ma stramba mai tare decat eram deja(se observa cu ochiul liber)... Se poate ca corsetul sa fie facut gresit? Daca da ar trebui sa merg sa imi fac altul sau sa continui doar cu gimnastica?
*tin sa mentionez ca fac gimnastica de 7luni si de cand nu mai port corsetul se vad imbunatatiri*
Dau funda...si multumesc anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| rocket1204 a răspuns:

Buna Simona! Si eu am aceeasi problema, insa corsetul nu mi-a facut probleme. Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie sau cel care te-a tratat si sa vezi o parere de la un medic referitor la faptul daca ar trebui sau nu sa faci alt corset. In locul tau eu as incerca sa inlocuiesc corsetul cu vointa proprie de a sta dreapta fara a fi imbracat cu el ca sa iti formezi un obicei din a sta intr-o postura dreapta. Mult succes si sa te vindeci cat mai repede!

| 0simona1 explică:

#VeraTPU,am fost la medicul ortoped si i.am aratat si a spus ca am dreptate si ca este prost facut si sa revin alta data sa fac alta serie de analize
Antrenorul(cel cu care fac gimnastica) mi.a recomandat sa nu il mai port dar sa am grija singura mereu de pozitia spatelui.
Multumesc de sfat :*

Răspuns utilizator avertizat
| 0simona1 explică:

#rocket1204 acum asta si fac inlocuiesc corsetul cu propria vointa... happy
Multumesc, multa sanatate si tie :*