| anonim_4396 a întrebat:

Hei! kiss Ce pot face sa-mi imbunatatesc circulatia sangelui? De cand ma stiu am mainile si picioarele reci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de soc.
Pa, pa.

| EmaS a răspuns:

Cauzele racirii extremitatilor pot fi multiple, insa hipersensibilitatea la frig asociata cu circulatia periferica deficitara sunt cel mai adesea incriminate. In alte situatii, pot fi de vina tulburarile emotionale, sedentarismul, obezitatea sau chiar obiceiul de a sta picior peste picior, pozitie care "sugruma" circulatia in zona inferioara a corpului.

Sindromul poate sa apara nu doar la femei, ci si la barbati, la orice varsta si, mai mult decat atat, studiile au demonstrat ca se transmite genetic, copiii mostenindu-l de la parinti. Circulatia periferica defectuoasa nu afecteaza numai extremitatile membrelor, ci si buna functionare a creierului si a organelor vitale, inima, ficat, rinichi, plamani.

Solutia vine direct din natura: Ginkgo Biloba

| doctoressa a răspuns:

Buna! Exista medicamente care produc dilatarea vaselor in periferie (maini, picioare) si implicit produc incalzirea extremitatilor. Mergi la un medic, preferabil cardiolog, pentru investigatii si tratament. Multa sanatate!

| candora a răspuns:

Eu to asa le am. Deci medicul mi-a spus ca am venele subtiri si pe la extren=mitati nu circula indeajuns singele. Mergi la o consultatie si o sa-ti dea lecuire pe durata de citeva luniwinking

| ruxandrahjg a răspuns:

Fa mult sex