| Tzygy a întrebat:

Hei...cine imi spune cate ceva despre operatia cu laser la ochi, sau implantarea de lentila in interiorul ochiului, se pot face de la orice varta? (pS: am 15 ani, dioptrii de -3 si -3, 5 parcathinkinglaughing ) (asta e miopie daca nu ma insel big grin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dydy1 a răspuns:

Operatia cu laser se face la orice varsta.

| addme a răspuns:

Medicii recomanda ca operatiile cu laser la ochi sa fie facute dupa varsta de 21 de ani! Consulta un medic si vezi ce zice! Poarta ochelari pana atunci cu dipotrie ceva mai mica, ca sa fortezi ochiul sa isi opreasca din cresterea dioptriilor!
Si da. ce e cu MINUS e miopie ce e cu PLUS este hipermetropie!
O seara buna!

| SlayerPro a răspuns:

Asa cu a zis addme, operatia cu laser e recomandate la peste 21 de ani,iti recomand sa faci acest lucru in strainatate unde tehnologia e mai avansata,de exemplu Germania,asa o sa ridici sansa sa iasa bine, dar mai bine sa consulti medicul si sa vezi ce zice, bye