| MurciaMurcia79 a întrebat:

Hei! Cum a murit Mihai Eminescu? ....ma strufoc de cateva luni sa aflu si tot nu stiu! Dau fundita raspunsului care mi se pare corect!
P.S. : Scuzati categoria big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De sifilis initial aceasta boala a avut-o. Apoi a fost tratat incorect si s-a ales si cu ceva la cap.

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Pe 28 iunie 1883 – la doar două luni după ce poezia Luceafărul fusese publicată pentru întâia oară – Mihai Eminescu avea să fie internat în sanatoriul doctorului Șuțu, cu diagnosticul de "manie acută". Conform părerii dr. Ion Nica, exprimată în cartea "Eminescu, structura somato-psihica", poetul suferea de psihoză maniaco-depresivă (opinie adoptată și de criticul Nicolae Manolescu).
De aici avea să înceapă calvarul poetului: din motive neelucidate pe deplin (există chiar câteva teorii ale conspirației în acest sens), încep să fie răspândite zvonuri că Eminescu ar fi bolnav de sifilis și, chiar dacă nu manifesta simptomele acestei boli, începe să i se administreze un tratament șoc pe bază de mercur. Mai mult: deși încă de pe atunci era cunoscută toxicitatea unui astfel de tratament, lui Eminescu i se administrau, zilnic, doze mult mai mari decât limita permisă a vremurilor. Din acest moment și până în anul 1889, anul morții sale, Eminescu devine o simplă marionetă a autoritățile și este internat, cu forța, în ospicii din țară și străinătate. Iar tratamentul cu mercur avea să continue.ci...

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Pe 28 iunie 1883 – la doar două luni după ce poezia Luceafărul fusese publicată pentru întâia oară – Mihai Eminescu avea să fie internat în sanatoriul doctorului Șuțu, cu diagnosticul de "manie acută". Conform părerii dr. Ion Nica, exprimată în cartea "Eminescu, structura somato-psihica", poetul suferea de psihoză maniaco-depresivă (opinie adoptată și de criticul Nicolae Manolescu).
De aici avea să înceapă calvarul poetului: din motive neelucidate pe deplin (există chiar câteva teorii ale conspirației în acest sens), încep să fie răspândite zvonuri că Eminescu ar fi bolnav de sifilis și, chiar dacă nu manifesta simptomele acestei boli, începe să i se administreze un tratament șoc pe bază de mercur. Mai mult: deși încă de pe atunci era cunoscută toxicitatea unui astfel de tratament, lui Eminescu i se administrau, zilnic, doze mult mai mari decât limita permisă a vremurilor. Din acest moment și până în anul 1889, anul morții sale, Eminescu devine o simplă marionetă a autoritățile și este internat, cu forța, în ospicii din țară și străinătate. Iar tratamentul cu mercur avea să continue.
l-am luat de pe net sper sa te ajute
FUNDA?