| dnydnydnydny a întrebat:

Hei.....De cativa ani am ochelari de vedere si la ambii ochi am avut cilindru iar acum in urmai unui control de rutina am constata ca la un ochi s-a schimbat, din cilindru s-a saut sfera? Este buna aceasta schimbare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Uneori, la purtarea zilnica a ochelarilor (sau la nepurtarea lor!), se constata diminuari sau cresteri ale dioptriilor. Problema trebuie discutata cu un medic oftalmolog care sa stie intreaga ta situatie, adica - aici se fac comparari cu ceea ce a fost inainte, cu ceea ce se constata la un nou examen medical, se masoara din nou unii parametri, fundul de ochi etc., deci un nou consult ar fi potrivit si nu trebuie sa te sperii fiindca uneori oscilatiile astea au legatura si cu modul de viata: stres, alimentatie, odihna, munca, mediu umed sau prea uscat etc. Deci trebuie studiata foarte bine problema! Numai bine!