| Anonimus77gw24cjo a întrebat:

Hei,de doua saptamani am palpitatii la inima,nici noaptea nu pot dormi,ma doare capul,respir foarte greu,ametesc si dupa ma inrosesc la fata si imi tremura mainile. Cand ma trezesc sunt foarte rosie la fata si sunt foarte accentuate cearcanele, sunt ametita si sunt foarte palida la fata..Mereu am o senzatie de frica si am o frica ca ceva rau se va intampla si ma intristez foarte usor.Cred ca am si ceva probleme la cap deoarece parca ma simt pe alta planeta si parca nu ma mai simt eu,efectiv sunt blocata in ganduri si tremur toata. Am mereu presimtiri ca ceva rau mi se va intampla sau ca nimic nu va fi bine. Am scris astea pentru ca chiar nu stiu ce sa mai fac,am fost si la medic, mentionez ca sunt adolescenta. Am uitat sa mentionez, faptul ca simt ca ma sufoc destul de des, iar venele mi s-au accentuat in tot corpul. Stie cineva despre ce ar putea fi vorba? Sau ce as putea face sa se remedieze situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Nu sunt medic, dar pare o problema de anxietate!
E de mers la medicul psihiatru!
Daca sunt si probleme la inima asta nu stiu, e de consultat cardiologul, totusi din ceea ce ai scris e anxietate cu atacuri de panica si nu are legatura cu inima, doar senzatia e ca inima 'doare'
Ce as face eu? prima data as merge la medicul de familie pentru a exclude probleme la inima dupa care as merge la un consult la medicul psihiatru, ai nevoie de tratament, de anxietatea aceasta pronuntata nu se scapa nici cu ceaiuri nici cu yoga, simplu pentru ca este un dezechilibru chimic in creier si ai nevoie de medicamente care refac echilibrul.