| ClaudyuBtv a întrebat:

Hei de doua zile am facut un fel de alergie cutanata (de piele ) manisfandu-se cu niste pete mici de tot rosii pe abdomen si pe spate iar pe mâini cum ar fi pielea de găină este ceva periculos si sa-mi spuneti cum se numeste dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Chiar tu ai spus cum se numeste: alergie cutanata. De obicei se trateaza cu medicamente antialergice(Alerid/ Zenaro/ Aerius, etc.) prescrise de medic. In unele cazuri alergiile da pot fi periculoase daca nu sunt tratate la timp. Asadar mergi la un medic specialist dermatolog pentru evaluare si tratament corespunzator.