Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hei.
Este cineva de pe aici care sufera de rozacee?
Si daca da,ce stadiu si ce tratament urmati?

Eu am rozacee, stadiul II si mi s-a dat o crema.
Mi-a trecut 60-65%,dar vreau sa nu mai am nimic pe fata.
Stiu ca este cronica, dar ce tratament ar fi mai bun inca sa dispara?

Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ceea ce este ciudat este faptul că apare de obicei la persoanele mai în vârstă, mai exact după 30 de ani. Acum probabil apărut datorită unor medicamente pe care le-ai luat și dacă e așa mai bine le lași sau probabil o expunere îndelungată la razele ultraviolete, stres și alte d-astea. Nu cred că ai probleme cu alcoolul deci eu unul recomand să eviți pe cât posibil expunerea la soare, să îți speli fața des cu apă rece. Nu trebuie să aplici pe față creme sau loțiuni sau alte substanțe care conțin alcool, mentol, camfor, ulei eucalipt. Eu m-aș duce la un dermatolog dacă nu am răbdare că totuși trece până la urmă de la sine, răbdare să ai. Oricum nu pot eu să îți recomand anumite produse având în vedere că nu am suferit această afecțiune iar cineva specializat ar fi cel mai în măsură. Ehh acum poți să te dai ardeleancă laughing
Să fii sănătoasă...

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Merci.
Pai tocmai, n-am 30.
Si...Apa rece?
Nu sunt chiar atat de rosie la fata.

Sa fii si tu sanatos happy.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Apă să fie, dar să te răcorești și tu laughing

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Aa, si la dermatolog am fost.
La 2 chiar.
Ca 2 au fost de alte specialitati.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi ascultă-i...

| Maria5501 a răspuns:

Fiica mea a suferit, la propriu si la figurat de asa ceva. A incercat multe fara sa fie multumita. A apelat la tratamentul firmei Favisan si s-a curatat frumos.

| anonim_4396 explică (pentru Maria5501):

De doctor au fost recomandate sau?

| Maria5501 a răspuns:

A fost un reprezentant al firmei in orasul nostru pentru tratamente si a apelat la el. I-a dat ceva ceaiuri si regim alimentar. Cauta pe internet firma din Lugoj si da un telefon.