| anonim_4396 a întrebat:

Hei
Ieri am fost cu bicicleta si am prins drum in jos si am avut viteza cam mare si ce am făcut ce nu am făcut, am cazut... mi-am facut palmele praf... am avut noroc si nu am nimic grav...dar degetul mare de la mana dreapta ma doare îngrozitor...ieri nu l-am putut misca de loc, iar acum il pot îndoi dar nu pot sa il misc mai mult pentru ca ma doare rau... ma tot uit dar nu mi se pare umflat... oare e luxat sau ma doare doar un pic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune gheata sau apa rece din frigider si mergi urgent la medic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drumul in jos se numeste drum in panta.

| idontgiveafuck2344 a răspuns:

Pune gheata pe el, si daca durerea nu te lasa, du-te la spital.Eu am patit la fel in clasa a 6 a, cand o colega m-a lovit cu mingea de handbal peste mana, si am avut degetul dat peste cap vreo 2 saptamani.Era mov, iar dupa cateva zile era deja verde, si la fel nu il puteam misca, am avut noroc ca si-a revenit.

| Răzvi4Deni a răspuns:

Nu cred ca este luxat, trebuie sa folosesti comprese.
Vei vedea ca va fi tot mai bine, te vei vindeca repede. Si eu am avut degetul la fel, si in doua zile mi-a trecut.

| illusorythoughts a răspuns:

Este posibil chiar sa fie fracturat, tinand cont ca nu l-ai putut misca ieri. Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un consult, sa iti faca o radiografie sau ceva de genul acesta, ca sa ti-l bandajeze cum trebuie, pentru ca daca nu faci asta, o sa ramai cu el asa...Crede-ma, asa am patit si eu cu un deget ( la mine au zis ca "nu au de ce sa il bandajeze" ) si de 4 ani de zile am probleme cu el, nu pot sa il misc ca lumea si ma doare.