| anonim_4396 a întrebat:

Hei imi poate spune sh mie cineva un leac pentru pielea capului... nu stiu ce sa fac ma mananca foarte tare de cateva zile si nu mai suport. paduchi nu am pentru ca ma controlat mama de foarte multe ori.dau funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BlaaBlaa a răspuns:

1.Amestecati ulei de levantica, ulei de eucalipt, ulei de avocado si ulei de musetel german in cantitati egale. Masati scalpul cu amestecul rezultat.
2.Masati scalpul cu ulei de masline, ulei de neem, ulei de cocos sau ulei de arbore de ceai.
3.Masati scalpul cu ulei de masline si migdale. Acest remediu amelioreaza pruritul cauzat de matreata.
4. Faceti un ceai din 3 pliculete de musetel si aproximativ 3 fire de rozmarin, taiate in bucati. Strecurati acest ceai, lasati-l sa se raceasca apoi spalati bine parul cu remediul rezultat.
5.Masati scalpul cu frunze zdrobite de rozmarin si ulei de musetel.
6.Masati scalpul cu putina zeama de lamaie, lasati-o sa actioneze cateva minute apoi spalati bine parul.
7.Amestecati 2 picaturi de ulei de menta si 1 cana cu apa. Masati usor scalpul cu acest remediu, timp de cateva minute, apoi spalati bine parul.
8. Aplicati gel de aloe vera la nivelul scalpului si lasati-l sa actioneze timp de 15 minute.
9.Amestecati 1 parte otet de mere si 4 parti apa. Masati scalpul si parul cu acest remediu.
10. Aplicati la nivelul scalpului o pasta pregatita prin combinarea prafului de copt cu putin apa. Lasati aceasta masca sa actioneze timp de ½ ora apoi spalati bine parul.
11.Periati parul de 5-6 ori inainte de culcare.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare, cu mancarimea capului.
Am fost la medic si mi-a dat un sapon cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

De cand am inceput sa folosesc samponul, m-am indragostit de el.
Capul nu ma mai mananca, miroasa incredibil de bine si cel mai mult imi place ca nu face spuma.
Iti recomand sa il cauti daca inca ai probleme.

pup!