| Ramona_6895 a întrebat:

Hei. Luni am fost la doctor pentru ca ma durea in gat si nu puteam sa inghit. Doctorul mi-a spus ca am rana pe gat. Amigdalitele sunt rosii si umflate. Ieri m-am simtit putin mai bine. Dar azi de abia pot sa vorbesc. Si omusorul de abia se mai vede. Ce se poate intampla, ce sa fac? Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Mai rau decat acum nu va fi. Cred ca totusi ar trebui sa incerci si ceva local. Un Tantum Verde. Eu am amigdalita cronica si fac des rosu in gat, mi-a recomandat doctorul sa tamponez zona iritata cu Albastru de metilen, se gaseste la farmacie si e f bun. Mie una imi face f bine. Oricum antibioticele isi vor face efectul in timp. Multa sanatate! Pupic!

| Raniia a răspuns:

Presupun că ai primit un tratament care trebuie respectat si efectuat cel putin 7 zile. Evită ceaiul fierbinte, dulciuri, lactate si suc acidulat. Dacă totul se complică mergi la recontrol!

| PsyhoLynxLynx a răspuns:

Cand iesi pe afara ia-ti peste gura un fular sau o esarfa.Bea ziua ceai cald si mancarea la o temperatura destul de ridicata (in special ciorbe si supe) si nu mai iesi in frig.Stai in pat.
Sper sa te faci bine.

| axeldavid a răspuns:

Bea ceai fierbinte

| Ramona_6895 explică:

Da, mi-a dat antibiotic, bioparox

| ILOVETOT a răspuns:

S-ar putea sa fie ceva si mai rau decat amigdalite s-ar putea sa ai un streptococ care l-ai luat din colectivitate si cel mai bine e sa bei si sa mananci lucruri care trateaza cum ar fi ceaiul mierea lucruri de genul asta mult noroc!