| Alihakunamatata a întrebat:

Hei, ma puteti ajuta, va rooog? Cine imi poate explica ce e acela un cromozom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| unicka a răspuns:

Cromozomul Cromozomii se găsesc la nivelul nucleului celulei. Nucleul fiecărei celule umane conţine 23 de perechi de corpusculi purtători ai caracterelor ereditare specifice organismelor gazdă. Aceşti corpusculi poartă numele de cromozomi. Câte un cromozom din fiecare pereche provine de la mama, respectiv de la tatăl posesorului. reprezintă forma condensată, complexată cu proteine, a unei molecule de ADN în cursul diviziunii celulare. Are rol în păstrarea si transmiterea corecta a informației ereditare la celulele fiice în cursul diviziunilor celulare mitotice sau meiotice.

| Catheryne a răspuns:

Element structural al nucleului celular la plante și la animale, care deține informația ereditară specifică. happy

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Cromozom
Pe scurt, cromozomul este o forma condensata a unei molecule de ADN care are ca rol pastrarea si transmiterea informatiei ereditare in cursul diviziunilor celulare.

| flory9787 a răspuns:

Cromozomul ( din limba greacă chromo- culoare şi soma- obiect) reprezintă forma condensată, complexată cu proteine, a unei molecule de ADN în cursul diviziunii celulare. Are rol în păstrarea si transmiterea corecta a informaţiei ereditare la celulele fiice în cursul diviziunilor celulare mitotice sau meiotice. funda? happy

| alem a răspuns:

Cromozomul este alcatuit dintr-o macromolecula de ADN, in constructia caruia intra mai multe gene lincate. Cromozomii indiferent de modul de organizare fizica si moleculara,sunt unitati genetice permanente, care isi conserva individualitatea, proprietatile structural- functionale si se transmit prin auto-aplicare de-a lungul generatiilor celulare.

| BubblesDoubleS a răspuns:

CROMOZÓM, cromozomi, s. m. (Biol.) Corpuscul al nucleului, purtător al caracterelor ereditare, care se formează în timpul diviziunii celulei și care este variabil ca formă la fiecare specie. – Din fr. chromosome.
M ~i m. biol. Element structural al nucleului celular la plante și la animale, care deține informația ereditară specifică. /

| benteudarius a răspuns:

Cromozomul e forma de depozitare a ADNului. Molecula lunga de adn este compactata, rasucita, adunata la un loc...Fiecare nucleu din celulele noastre contine 46 de cromozomi.

| Iris9908 a răspuns:

CROMOZÓM, cromozomi, s. m. (Biol.) Corpuscul al nucleului, purtător al caracterelor ereditare, care se formează în timpul diviziunii celulei și care este variabil ca formă la fiecare specie. – Din fr. chromosome.

| luisaaa a răspuns:

Buna cromozomii sunt celule din corpul uman.