| AnastasyaPopp a întrebat:

Hei,TPU. Am 13 ani. Da,recunosc ca nu sunt grasa, nu am burta etc. Dar eu vreau sa fiu mai slaba, nu ma luati cu texte esti perfecta asa cum esti ca nici macar nu ma cunoasteti. laughing Am in jur de 1, 51 dar nu sunt asa de slaba si nici forme nu prea am...Si asta ma enerveaza ca daca tot is slaba la forme, de ce nu is slaba si la grasime I don't want to see. Ceva meniuri fara branza,smantana,carne de porc, ciuperci, chestii scarboase, care sa fie sanatos si cu putine calorii si va rog sa imi precizati si numarul de calorii. Cate calorii ar trebui sa consum eu pe zi(minim-maxim)? Alimente care ard caloriile? Ore ideale pentru mese? Sfaturi? Exercitii si numarul de calorii pe care il ard? Multmumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Eşti un copil de 13 ani! Nu crezi că iei chestiile astea cam în serios? Aşteaptă să faci 16-17 ani şi doar atunci poţi lua măsuri dacă nu-ţi convine cum arăţi. Tu nici măcar nu ai corpul dezvoltat total şi vrei să te pui pe regim? Nu vezi cât de cretină e ideea asta? Poţi să te îmbolnăveşti şi/sau să-ţi influenţezi negativ dezvoltarea.

| AnastasyaPopp explică (pentru Gizăz):

Vreau doar sa mananc sanatos, acuma nu cred ca o sa imi afecteze dezvoltarea, da chiar e enervant sa nu ai sani foarte mari da la burta sa fii dezvoltata. Nu ca as fii chiar asa. Dar ma enerveaza la culme lucrul asta.

| Gizăz a răspuns (pentru AnastasyaPopp):

Până la o vârstă e bine să-ţi asculţi poftele. Tu nu ai ajuns încă la stadiul de a ţi le ignora.

| OoBunnyoO a răspuns:

La varsta asta majoritatea fetelor arata ciudat si deformate. Pentru ca la varsta asta incepe pubertatea iar corpul incepe sa se schimbe. Unora le cresc soldurile, dar in sus au burta si nu au sani, altele sunt foarte slabe, altele au sani insa nu au solduri, oricum, daca vei sta sa observi toate fetele arata ciudat cand intra in perioada pubertatii.
Nu intra la cura acum, corpul tau are nevoie de hrana si energie pentru a se putea dezvolta. In cativa ani si fara cura vei vedea ca vei avea corpul mult mai bine modelat. Chiar nu are rost sa intri acum la cura de slabire si in niciun caz nu iti masura caloriile, pentru ca acum ai nevoie de mult mai multa hrana.

| AmiPierceP a răspuns:

Draga,formele o sa apara.Important acum sa nu te dezici de unele alimente care pe urma o sa-ti dea de stire.Maninca acum carne si cit mai multe lactate, pentru ca esti in perioada de dezvoltare, iar organismul tau are nevoie de astea.Pe urma o sa vezi ca totul e ok. Daca maninci doar salata risti sa fii sterila.

| Siclovan_Adela_1993 a răspuns:

Draga Alexandra,
Eu itit recomad sa mananci cam asa:
Luni:
mic de jun:fructe sau un sandwich chiar si cereale cu lapte dra nu din ale cu ciocolata si porcarii
pranz:o salata
cina:gratar cu legume sau asa
Si nu manca dupa ora 16:00
Marti:
mic de jun: salata
pranz: gratar si legume la gratar
cina:la alegere dar nu ceva cu pre multe calorii
Miercuri:
mic de jun: germeni de porumb fierte in alpte cu putina miere
pranz: supa si ceva carne cu orez fiert in apa cu sare
cina: salata din rosi si ardei sau castraveti.
Joi repetea ziua de luni si vineri cea de marti.
Eu itti recomand sa practici un sport eu practic street dansul dar si breack dansul daca a asta nu iti place poti alege altceva.
Seara iesi macar 30 de min la joging cu o prietena sau asa.
Eu repet mereu acest procedeu am 14 ani si ma mentin la gerutataea de 27 de kg stiu ca multi o sa ma creada prea scheletica dar mie asa imi place.
Sper ca ti-amm fost de ajutor