| aura23acp a întrebat:

Hei TPU, am 15 ani si in urma faptului ca am stat in frig si am tras curent m-a durut un dinte, iar in dreptul acestui dinte s-a umflat pe cerul gurii si s-a facut ca un mic cerculet rosu dureros la atingere... La dentist mi-a fost omorat nervul insa pe mine ma doare destul de tare zona inflamata, cunostintele mi-au spus ca ar trebui sa se dezumfle deoarece nu mai este nervul, dar la mie durerea persista la fel si zona umflata si dureroasa... vreo 3-4 zile voi fi plecata si as dori sa-mi spuneti si mie ce antiinflamator sa iau pentru a nu mai fi umflata si pentru a nu mai ma durea! Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi ( IAR ) la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| Adryan657 a răspuns:

Mergi la dentist cel mai bine

| Popescu_Ionela_1998 a răspuns:

Ia ibuprofen, e posibil sa ai puroi... sa mergi la Bucuresti ( daca nu esti de acolo ) sa iti faca o incizie! E foarte dureros!