| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si mi-au aparut varice pe gamba, dedesubt de genunchi. Stiti din ce cauza si cum as putea sa scap de ele? straight face
Eu zic ca e prea repede sa am de la aceasta varsta, stiu ca apar la maturitate.
Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este intr-adevar devreme, dar probabil ai predispozitie genetica si esti sedentara. daca mergi mult, muschii de la membrele inferioare vor comprima venele si vor reduce aparitia varicelor.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Consulta medicul de familie, cel putin.
Varicele apar pe fond de insuficienta venoasa, greutate corporala, sport, etc.
Pa, pa.

| Alexandruuuuuuu a răspuns:

Probabil de la prea mult stat in picioare. Din cate stiu cica s-ar folosii o crema din extract de galbenele...dar e cam lenta. A avut si mama dar a luat niste pastile de la farmacie si i-au disparut.

| Costache_Teodora_1989 a răspuns:

De la stat in picioare. incearca Devaricid! si comprese reci

| ReviewLand a răspuns:

Buna, varsta nu are nicio importanta, iti recomand o crema foarte buna. Click pe link sa vezi la ce poate fi folosita si motivele pentru care apar varicele! http://reviewland.ro/varyforte-crema-forum-pret-pareri/

| Băă_Cătă_1997 a răspuns:

Din cate stiu eu, varicele sunt Vase(vene) de sange sparte si nu se pot regenera. Si ele apar de la prea mult stat in picioare, efort, ridicat greutate. Sper ca ti-am fost de foloswinking

| Ramonamini a răspuns:

Pai s-ar putea sa fie mostenire gentica. Dar iti pot recomanda ce sa faci sa ameliorezi varicele.Ar trebui sa iti schimbi dieta sa bei foarte multe lichide. Sa mănânci cirese, mere, mure, caise. Acestea contin flavonoizi si amelioriaza varicele. Sper ca ti-am fost de ajutor.Numai bine. :*